Madison area prep schedule for Friday, December 15

December 15, 2017 GMT

BOYS BASKETBALL

Six Rivers East Conference

Albany at Barneveld, 7:30 p.m.

South Central Conference

Mauston at Wisconsin Dells, 7 p.m.

Southwest Wisconsin Conference

Dodgeville at Lancaster, 6:30 p.m.

Non-conference

Lakeside Lutheran at Marshall, 7 p.m.

Madison Abundant Life/St. Ambrose at Oshkosh Valley Christian, 7:15 p.m.

Johnson Creek vs. Green Lake/Princeton at Princeton, 7:15 p.m.

Columbus at Waterloo, 7:30 p.m.

Hustisford at Watertown Luther Prep, 7:30 p.m.

Palmyra-Eagle at Belleville, 7:30 p.m.

Poynette at Wisconsin Heights, 7:30 p.m.

Sauk Prairie at Lake Mills, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Badger North Conference

Beaver Dam at Waunakee, 7:15 p.m.

Mount Horeb at Reedsburg, 7:15 p.m.

Portage at DeForest, 7:15 p.m.

Sauk Prairie at Baraboo, 7:15 p.m.

Badger South Conference

ADVERTISEMENT

Milton at Madison Edgewood, 7:15 p.m.

Watertown at Fort Atkinson, 7:15 p.m.

Monroe at Monona Grove, 7:30 p.m.

Stoughton at Oregon, 7:30 p.m.

Big Eight Conference

Janesville Craig at Beloit Memorial, 7:30 p.m.

Madison East at Madison West, 7:30 p.m.

Madison Memorial at Sun Prairie, 7:30 p.m.

Middleton at Janesville Parker, 7:30 p.m.

Verona at Madison La Follette, 7:30 p.m.

Rock Valley Conference

Beloit Turner at Jefferson, 7:15 p.m.

East Troy at Evansville, 7:15 p.m.

Edgerton at Walworth Big Foot, 7:15 p.m.

McFarland at Clinton, 7:15 p.m.

South Central Conference

Wisconsin Dells at Mauston, 7 p.m.

Southwest Wisconsin Conference

Dodgeville at Lancaster, 8:15 p.m.

SWAL

Riverdale at Mineral Point, 7:30 p.m.

Trailways South Conference

Madison Abundant Life/St. Ambrose at Williams Bay, 7:15 p.m.

Non-conference

Waterloo at Dodgeland, 7:15 p.m.

Wisconsin Heights at Ithaca, 7 p.m.

Belleville at Monticello, 7:30 p.m.

WRESTLING

Badger North Conference

Reedsburg at Beaver Dam, 7:30 p.m.

Waunakee at Mount Horeb, 7:30 p.m.

Badger South Conference

Oregon at Stoughton, 7 p.m.

Fort Atkinson at Watertown, 7:30 p.m.

Big Eight Conference

Sun Prairie at Madison La Follette, 7 p.m.

SWAL

Mineral Point at Riverdale, 7 p.m.

Non-conference

Ed Stech Invitational at West Allis Central, 5 p.m. (Brookfield Central, Coleman, Franklin, Germantown, Grafton, Greenfield, Janesville Craig, Milwaukee Hamilton, Milwaukee Lutheran, New Berlin West, Racine Park, South Milwaukee, Sussex Hamilton, Wales Kettle Moraine, Waterford, Wauwatosa West, West Allis Central, West Chicago (Ill.), Whitefish Bay, Hales Corners Whitnall, Wisconsin Rapids)

Harvard (Ill.) Invitational, 4 p.m. (Harvard (Ill.), Johnson Creek, Milton)

BOYS HOCKEY

Badger North Conference

ADVERTISEMENT

Beaver Dam co-op vs. DeForest co-op at Waunakee/DeForest Ice Rink, 7:15 p.m.

Badger South Conference

McFarland vs. Monroe co-op at SLICE Arena, Monroe, 7 p.m.

Stoughton vs. Madison Edgewood at LaBahn Arena, 7 p.m.

Big Eight Conference

Verona vs. Madison West at Madison Ice Arena, 7:30 p.m.

Non-conference

Appleton Xavier co-op vs. Sun Prairie at Sun Prairie Ice Arena, 7 p.m.

Viroqua co-op vs. Madison La Follette/East at Hartmeyer Ice Arena, 8:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Big Eight Conference

Sun Prairie at Beloit Memorial, 5:30 p.m.

Madison West at Janesville Craig, 5:30 p.m.

Madison La Follette at Madison East, 5:30 p.m.

Middleton at Madison Memorial, 5:30 p.m.

Janesville Parker/Evansville at Verona/Mount Horeb, 5:30 p.m.

GYMNASTICS

Badger Conference

Sauk Prairie at Mount Horeb, 6 p.m.

Milton at Waunakee/DeForest, 6:30 p.m.