ADVERTISEMENT

Saturday’s Scores

March 13, 2022 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Class AAAA=

Section 1=

Semifinal=

Farmington 55, Lakeville South 47

Owatonna 83, Lakeville North 66

Section 2=

Semifinal=

Eden Prairie 77, Prior Lake 48

Shakopee 82, Edina 42

Section 3=

Semifinal=

Eastview 50, Rosemount 48

Park (Cottage Grove) 72, Bloomington Jefferson 68

Section 4=

Semifinal=

Cretin-Derham Hall 65, Tartan 62

East Ridge 65, White Bear Lake 52

Section 8=

Semifinal=

Brainerd 64, Buffalo 57

Moorhead 86, Rogers 59

Class AAA=

Section 1=

Semifinal=

Austin 71, Kasson-Mantorville 39

Winona 62, Stewartville 52

Section 2=

Semifinal=

Mankato East 58, Marshall 42

New Ulm 85, Mankato West 78

Section 3=

Semifinal=

DeLaSalle 91, St. Paul Como Park 57

South St. Paul 89, St. Thomas Academy 77

ADVERTISEMENT

Section 4=

Semifinal=

Columbia Heights 84, Minneapolis Patrick Henry/FAIR 54

Totino-Grace 67, Mahtomedi 49

Section 6=

Semifinal=

Mound Westonka 56, Benilde-St. Margaret’s 49

Orono 83, Hutchinson 71

Class AA=

Section 1=

Semifinal=

Caledonia 55, Lewiston-Altura 53

Plainview-Elgin-Millville 59, Lake City 44

Section 3=

Semifinal=

Morris Area/Chokio-Alberta 82, West Central 49

Redwood Valley 68, Pipestone 54

Section 4=

Quarterfinal=

Concordia Academy 84, Math and Science Academy 67

Minnehaha Academy 71, St. Croix Lutheran 45

St. Agnes 82, St. Paul Academy 42

Twin Cities Academy 69, St. Croix Prep 52

Section 5=

Quarterfinal=

Maranatha Christian 82, Southwest Christian (Chaska) 66

Minneapolis North 92, Watertown-Mayer 47

Providence Academy 53, Blake 35

Rockford 71, Holy Family Catholic 61

Section 6=

Quarterfinal=

Albany 60, Melrose 49

Annandale 61, Milaca 49

Mora 59, St. Cloud Cathedral 42

Osakis 59, Sauk Centre 56

Section 7=

Quarterfinal=

Crosby-Ironton 76, Two Harbors 56

Esko 103, Pierz 53

Moose Lake/Willow River 80, Virginia 42

Pequot Lakes 62, Greenway 50

Class A=

Section 1=

Semifinal=

Goodhue 44, Rushford-Peterson 42, OT

Hayfield 54, Spring Grove 40

Section 3=

Semifinal=

Central Minnesota Christian 61, Dawson-Boyd 52

Russell-Tyler-Ruthton 64, Westbrook-Walnut Grove 41

Section 4=

Quarterfinal=

Hope Academy 66, West Lutheran 61

Legacy Christian 65, Trinity 55

Liberty Classical 68, Metro Schools College Prep 60

New Life Academy 81, Eagle Ridge Academy Charter 38

Section 5=

Quarterfinal=

Barnum 60, Ogilvie 50

Browerville/Eagle Valley 54, Swanville 49

Cromwell 60, Braham 53

Nevis 64, Verndale 51

Section 6=

Quarterfinal=

ADVERTISEMENT

Belgrade-Brooten-Elrosa 71, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 67

Hancock 53, Ashby 50

Henning 77, Hillcrest Lutheran 63

New York Mills 69, Battle Lake 44

Section 7=

Quarterfinal=

Cherry 67, South Ridge 61

Deer River 75, Chisholm 68

Mountain Iron-Buhl 78, Duluth Marshall 67

North Woods 71, Northland 67

Section 8=

Quarterfinal=

Cass Lake-Bena 64, Fosston 37

Fertile-Beltrami 57, Mahnomen/Waubun 47

Northern Freeze 70, Warren-Alvarado-Oslo 59

Sacred Heart 84, Goodridge/Grygla-Gatzke 60

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/