ADVERTISEMENT

Monday’s Scores

February 15, 2022 GMT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Edgewood Academy 60, Sparta Academy 46

Elkmont 39, Phil Campbell 37

Class 1A Northeast=

Sub-Regional=

Ragland 62, Cornerstone School 50

Skyline 76, Lindsay Lane Christian Academy 27

Sumiton Christian 85, Jacksonville Christian 45

Class 1A Northwest=

Sub-Regional=

Covenant Christian 47, Belgreen 40

Hubbard 45, Hackleburg 34

Marion County 86, Holy Spirit 21

South Lamar 64, Brilliant 29

Class 1A Southeast=

Sub-Regional=

Florala 42, Red Level 39

Georgiana 59, Pleasant Home 40

Loachapoka 60, Wadley 35

Talladega County Central 56, Barbour County 52

Class 1A Southwest=

Sub-Regional=

Choctaw County 52, Millry 29

Linden 59, Billingsley 25

McIntosh 69, Southern Choctaw 50

University Charter 56, Autaugaville 49

Class 2A Northeast=

ADVERTISEMENT

Sub-Regional=

Locust Fork 53, Westminster School at Oak Mountain 41

Midfield 71, Southeastern 29

Pisgah 81, Sand Rock 58

Spring Garden 52, Ider 37

Class 2A Northwest=

Sub-Regional=

Addison 47, Aliceville 35

Hatton 50, Lexington 44

Sulligent 61, Winston County 58

Tanner 54, Mars Hill Bible 44

Class 2A Southeast=

Sub-Regional=

Cottonwood 52, Elba 42

G.W. Long 67, Abbeville 32

Lanett 74, B.B. Comer 26

Ranburne 56, Vincent 38

Class 2A Southwest=

Sub-Regional=

Isabella 52, Calhoun 48

Luverne 48, Francis Marion 38

Washington County 55, Orange Beach 52

Class 3A Northeast=

Sub-Regional=

Childersburg 46, Piedmont 42

Geraldine 71, Sylvania 58

Ohatchee 66, Saks 40

Plainview 61, Collinsville 42

Class 3A Northwest=

Sub-Regional=

Carbon Hill 32, Holly Pond 29

Lauderdale County 82, Vinemont 30

Susan Moore 98, Oakman 38

Class 3A Southeast=

Sub-Regional=

Houston Academy 46, Opp 29

Pike County 50, Wicksburg 36

Prattville Christian Academy 68, Dadeville 27

Trinity Presbyterian 81, Reeltown 24

Class 3A Southwest=

Sub-Regional=

Bayside Academy 53, Flomaton 47

Greensboro 65, Monroe County 18

Southside-Gadsden 52, Thomasville 38

T.R. Miller 48, Cottage Hill 35

Class 4A Northeast=

Sub-Regional=

Anniston 54, Etowah 30

Handley 71, Cherokee County 67

New Hope 47, St. John Paul II Catholic 15

Priceville 52, Madison County 48

Class 4A Northwest=

Sub-Regional=

Deshler 71, West Limestone 17

Good Hope 69, Haleyville 33

Hamilton 59, Oneonta 42

Rogers 45, Brooks 33

Class 4A Southeast=

Sub-Regional=

Bibb County 60, Alabama Christian Academy 34

Geneva 61, B.T. Washington 42

St. James 48, Straughn 17

Class 4A Southwest=

Sub-Regional=

Dora 45, Northside 32

Jackson 41, Williamson 31

ADVERTISEMENT

Vigor 60, Sumter Central High School 56

Class 5A Northeast=

Sub-Regional=

Carver-Birmingham 54, Moody 43

Guntersville 71, Douglas 34

Sardis 32, Fairview 31

Class 5A Northwest=

Sub-Regional=

Lawrence County 54, East Limestone 42

Lee-Huntsville 69, West Point 45

Pleasant Grove 62, Hayden 49

Wenonah 60, Center Point 51

Class 5A Southeast=

Sub-Regional=

Charles Henderson 34, Headland 28

Greenville 72, Carroll-Ozark 34

Pike Road 61, Sylacauga 28

Talladega 52, Brewbaker Tech 45

Class 5A Southwest=

Sub-Regional=

Central-Tuscaloosa 55, Elmore County 27

Selma 70, Marbury 45

St. Paul’s def. LeFlore, forfeit

UMS-Wright def. B.C. Rain, forfeit

Class 6A Northeast=

Sub-Regional=

Chelsea 46, Jasper 25

Huffman 52, Pell City 35

Mountain Brook 57, Minor 54

Oxford 63, Shades Valley 42

Class 6A Northwest=

Sub-Regional=

Athens 51, Scottsboro 45

Hartselle 52, Clay-Chalkville 41

Hazel Green 73, Fort Payne 16

Mortimer Jordan 55, Muscle Shoals 46

Class 6A Southeast=

Sub-Regional=

Gulf Shores 51, Blount 32

Helena 57, Stanhope Elmore 45

McGill-Toolen 57, Baldwin County 51

Pelham 61, Wetumpka 24

Class 6A Southwest=

Sub-Regional=

Carver-Montgomery 53, Eufaula 51

Hillcrest 54, McAdory 40

Hueytown 65, Northridge 51

Park Crossing 75, Opelika 60

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/