ADVERTISEMENT

Tuesday’s Scores

February 16, 2022 GMT

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A District 1=

Second Place=

Nooksack Valley 59, Meridian 36

1A District 2=

Consolation=

Cedar Park Christian (Bothell) 45, South Whidbey 35

Sultan 65, University Prep 42

Semifinal=

King’s 70, Bush 42

Seattle Academy 53, Overlake School 42

1A District 4=

Consolation=

Eatonville 41, Columbia (White Salmon) 33

Elma 57, Seton Catholic 52

Semifinal=

Montesano 53, King’s Way Christian School 39

Tenino 27, La Center 21

1B District 1/2/3=

Quarterfinal=

Evergreen Lutheran 47, Lummi 43

Grace Academy 52, Muckleshoot Tribal School 37

Mount Vernon Christian 75, Sound Christian 37

Neah Bay 83, Orcas Island 35

2A District 1=

Consolation=

Cedarcrest 47, Squalicum 41

Sehome 63, Bellingham 30

Semifinal=

Archbishop Murphy 43, Lynden 38

ADVERTISEMENT

Burlington-Edison 61, Anacortes 29

2A District 2/3=

First Round=

Bremerton 54, Steilacoom 41

Clover Park 49, Foster 7

Kingston 76, Highline 19

Orting 52, Tyee 24

Port Angeles 73, Franklin Pierce 28

Sammamish 40, North Kitsap 34

Sequim 54, Enumclaw 45

White River 68, Renton 19

2A District 8=

First Round=

Pullman 77, East Valley (Spokane) 44

Rogers (Spokane) 51, Shadle Park 49

2B District 1/2=

Loser Out=

Coupeville 56, Auburn Adventist Academy 37

2B District 4=

Consolation=

Adna 63, Napavine 40

Rainier 67, Forks 45

Semifinal=

Chief Leschi 40, Wahkiakum 38

Raymond 51, Onalaska 45

2B District 5=

Third Place=

Columbia (Burbank) 45, White Swan 35

Granger 39, Tri-Cities Prep 27

2B District 6=

Consolation=

Tonasket 63, Brewster 60

2B District 7=

Consolation=

Lind-Ritzville/Sprague 29, Northwest Christian (Colbert) 24

St. George’s 63, Upper Columbia Academy 39

Semifinal=

Colfax 61, Reardan 27

Liberty (Spangle) 61, Kettle Falls 44

3A District 1=

Consolation=

Meadowdale 60, Lynnwood 42

Mountlake Terrace 38, Ferndale 34

Semifinal=

Arlington 59, Everett 51

Stanwood 54, Snohomish 46

3A District 2=

Quarterfinal=

Garfield 61, Liberty 28

Lake Washington 57, Eastside Catholic 41

Lakeside (Seattle) 55, Blanchet 50

West Seattle 50, Holy Names 40

3A District 3/4=

Consolation=

Auburn Mountainview 51, Prairie 30

Bonney Lake 65, Yelm 49

North Thurston 72, Todd Beamer 45

Peninsula 43, Auburn Riverside 34

3A District 8=

Consolation=

Mt. Spokane 35, Cheney 27

University 50, Southridge 48

Semifinal=

Hermiston, Ore. 50, Ferris 46

Mead 73, Kennewick 38

4A District 1/2=

Consolation=

Glacier Peak 64, Kamiak 57

Inglemoor 39, Mount Si 34

Semifinal=

ADVERTISEMENT

Lake Stevens 48, Eastlake 46

Woodinville 66, Issaquah 47

4A District 3/4=

Consolation=

Kentwood 53, Decatur 38

Rogers (Puyallup) 36, Puyallup 24

Skyview 59, Kentridge 34

Tahoma 61, Olympia 51

4A District 8=

Semifinal=

Chiawana 49, Gonzaga Prep 48

Richland 53, Pasco 42

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/