ADVERTISEMENT

Thursday’s Scores

March 4, 2022 GMT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class AAAA=

Section 5=

Quarterfinal=

Champlin Park 63, Mounds View 50

Maple Grove 67, Irondale 33

Roseville 64, Park Center 62

Spring Lake Park 60, Osseo 47

Section 7=

Quarterfinal=

Andover 57, Duluth East 43

Blaine 59, Forest Lake 49

Cambridge-Isanti 65, Anoka 38

Centennial 65, Coon Rapids 46

Section 8=

Quarterfinal=

Brainerd 41, Buffalo 39

Elk River 59, Sartell-St. Stephen 24

Rogers 61, Moorhead 38

St. Michael-Albertville 76, Bemidji 28

Class AAA=

Section 8=

Quarterfinal=

Detroit Lakes 39, Little Falls 29

Sauk Rapids-Rice 37, Rocori 26

Class AA=

Section 2=

Quarterfinal=

Belle Plaine 66, Norwood-Young America 45

Glencoe-Silver Lake 41, Southwest Minnesota Christian 39

Lake Crystal-Wellcome Memorial 47, Waseca 37

ADVERTISEMENT

New Richland-H-E-G 52, Waterville-Elysian-Morristown 51

Section 4=

Second Round=

Columbia Heights 59, Washington Tech 35

Concordia Academy 39, St. Paul Academy 24

St. Agnes 55, North Lakes Academy 36

St. Paul Humboldt 74, Nova Classical Academy 46

Section 5=

First Round=

Annandale 75, Cristo Rey Jesuit 24

Dassel-Cokato 54, Blake 39

Holy Family Catholic 91, Brooklyn Center 27

Maranatha Christian 70, Minneapolis Henry 28

Minneapolis North 44, Maple Lake 37

Providence Academy 83, Hiawatha Collegiate 12

Rockford 64, Breck 46

Watertown-Mayer 73, Howard Lake-Waverly-Winsted 16

Section 6=

First Round=

Foley 54, Melrose 38

Holdingford 59, Eden Valley-Watkins 57

Kimball 67, St. Cloud Cathedral 52

Milaca 55, Pine City 39

Osakis 58, Rush City 42

Royalton 58, Spectrum 44

Sauk Centre 79, Mora 23

Section 7=

Second Round=

Crosby-Ironton 73, Moose Lake/Willow River 63

Duluth Marshall 92, Two Harbors 54

Esko 81, Hinckley-Finlayson 29

Mesabi East 53, Pillager 49

Pequot Lakes 81, Staples-Motley 28

Pierz 53, Aitkin 22

Proctor 65, Greenway 15

Virginia 89, International Falls 32

Section 8=

Quarterfinal=

Barnesville 56, Wadena-Deer Creek 33

Crookston 59, East Grand Forks 41

Fergus Falls 88, Warroad 35

Hawley 76, Red Lake 41

Menahga 54, Frazee 27

Pelican Rapids 55, Park Rapids 45

Perham 64, Dilworth-Glyndon-Felton 41

Roseau 63, Thief River Falls 52

Class A=

Section 2=

Quarterfinal=

Buffalo Lake-Hector-Stewart 53, Central Minnesota Christian 49

Mayer-Lutheran 74, Lester Prairie/Holy Trinity 49

Sleepy Eye 78, Nicollet 52

Sleepy Eye St. Mary’s 63, Springfield 37

Section 4=

First Round=

Eagle Ridge Academy Charter 67, Metro Schools College Prep 21

Liberty Classical 45, Avail Academy 30

ADVERTISEMENT

PACT Charter 36, Hope Academy 29

Section 5=

Second Round=

Barnum 53, Upsala 51

Belgrade-Brooten-Elrosa 61, Long Prairie-Grey Eagle 27

Braham 56, East Central 19

Browerville/Eagle Valley 61, Sebeka 45

Nevis 53, Verndale 43

Ogilvie 69, Mille Lacs Co-op 61

Pine River-Backus 53, Walker-Hackensack-Akeley 50

Swanville 77, McGregor 34

Section 6=

Second Round=

Ada-Borup/Norman County West 56, Henning 50

Brandon-Evansville 51, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48

Breckenridge 65, Battle Lake 51

Clinton-Graceville-Beardsley 59, Parkers Prairie 58

Hancock 75, Benson 15

New York Mills 55, Lake Park-Audubon 38

Underwood 63, Hillcrest Lutheran 45

Wheaton/Herman-Norcross 69, Ortonville 33

Section 7=

Second Round=

Cromwell 71, Wrenshall 12

Section 8=

Second Round=

Badger-Greenbush-Middle River 61, Red Lake Falls 39

Cass Lake-Bena 69, Red Lake County 40

Fertile-Beltrami 52, Mahnomen/Waubun 41

Fosston 47, Blackduck 11

Goodridge/Grygla-Gatzke 56, Northern Freeze 52

Kelliher/Northome 77, Clearbrook-Gonvick 67

Stephen-Argyle 72, Lake of the Woods 29

Warren-Alvarado-Oslo 63, Kittson County Central 55

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/