Thursday’s Scores

February 18, 2022 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Assumption, Davenport 76, Clinton 58

Boone 57, Webster City 33

Cedar Falls 75, Cedar Rapids, Kennedy 66

Creston 83, Clarke, Osceola 62

Dakota Valley, S.D. 71, Sioux City, East 53

Dallas Center-Grimes 59, Ballard 52

Davenport, Central 59, Muscatine 48

Davenport, North 59, Bettendorf 56, OT

Davenport, West 55, North Scott, Eldridge 41

Dowling Catholic, West Des Moines 62, Des Moines, East 47

Dubuque, Hempstead 68, Iowa City Liberty High School 59

Epworth, Western Dubuque 56, Iowa City West 53, OT

Fairfield 72, Knoxville 32

Indianola 67, Bondurant Farrar 63

Linn-Mar, Marion 72, Waterloo, West 60

Newton 51, ADM, Adel 41

Norwalk 55, North Polk, Alleman 52

Pleasant Valley 81, Central Clinton, DeWitt 75

Storm Lake 72, Humboldt 54

Wahlert, Dubuque 67, Cedar Rapids Xavier 64

ADVERTISEMENT

Washington 41, Solon 34

Class 1A District 1=

Semifinal=

Newell-Fonda 69, Kingsley-Pierson 50

Woodbury Central, Moville 65, Gehlen Catholic, Le Mars 59

Class 1A District 2=

Semifinal=

South O’Brien, Paullina 65, George-Little Rock 56

St. Mary’s, Remsen 62, Hartley-Melvin-Sanborn 22

Class 1A District 3=

Semifinal=

Lake Mills 57, West Hancock, Britt 33

Ruthven-Ayrshire 70, North Iowa, Buffalo Center 45

Class 1A District 4=

Semifinal=

Dunkerton 71, West Fork, Sheffield 55

Newman Catholic, Mason City 65, North Butler, Greene 25

Class 1A District 5=

Semifinal=

Janesville 57, North Tama, Traer 48

North Linn, Troy Mills 48, Maquoketa Valley, Delhi 25

Class 1A District 6=

Semifinal=

Edgewood-Colesburg 60, Kee, Lansing 53

Wapsie Valley, Fairbank 65, Turkey Valley, Jackson Junction 35

Class 1A District 7=

Semifinal=

Alburnett 67, Hudson 47

Gladbrook-Reinbeck 83, Belle Plaine 28

Class 1A District 8=

Semifinal=

Bellevue 45, Easton Valley 42

Springville 62, Lisbon 60

Class 1A District 9=

Semifinal=

Danville 42, Burlington Notre Dame 41

Winfield-Mount Union 48, Hillcrest Academy 43

Class 1A District 10=

Semifinal=

New London 78, Iowa Valley, Marengo 52

WACO, Wayland 46, Montezuma 42

Class 1A District 11=

Semifinal=

Lynnville-Sully 61, Baxter 45

Martensdale-St. Marys 50, Colo-NESCO 34

Class 1A District 12=

Semifinal=

Moravia 54, Lamoni 34

North Mahaska, New Sharon 66, Mount Ayr 60

Class 1A District 13=

Semifinal=

Grand View Christian 90, Ogden 56

Madrid 72, Ankeny Christian Academy 54

Class 1A District 14=

Semifinal=

East Mills 54, Bedford 40

St. Albert, Council Bluffs 58, Stanton 43

Class 1A District 15=

Semifinal=

A-H-S-T-W, Avoca 60, Audubon 34

Exira/Elk Horn-Kimballton 46, IKM-Manning 42

ADVERTISEMENT

Class 1A District 16=

Semifinal=

Coon Rapids-Bayard 40, Boyer Valley, Dunlap 30

West Harrison, Mondamin 58, Tri-Center, Neola 57

Class 2A District 1=

Semifinal=

Central Lyon, Rock Rapids 83, West Monona 37

Hinton 47, West Sioux 40

Class 2A District 2=

Semifinal=

Cherokee, Washington 67, OA-BCIG 47

Western Christian 63, East Sac County 28

Class 2A District 3=

Semifinal=

Boyden-Hull 90, West Lyon, Inwood 53

Rock Valley 64, Unity Christian 47

Class 2A District 4=

Semifinal=

Estherville Lincoln Central 64, Manson Northwest Webster 39

Okoboji, Milford 71, Sioux Central, Sioux Rapids 58

Class 2A District 5=

Semifinal=

Roland-Story, Story City 56, Southeast Valley 51

South Central Calhoun 64, Kuemper Catholic, Carroll 50

Class 2A District 6=

Semifinal=

Clarion-Goldfield-Dows 64, Forest City 28

Garner-Hayfield-Ventura 57, Osage 49

Class 2A District 7=

Semifinal=

Aplington-Parkersburg 41, Dike-New Hartford 37

Grundy Center 68, South Hardin 54

Class 2A District 8=

Semifinal=

Denver 77, New Hampton 54

Jesup 70, Union Community, LaPorte City 50

Class 2A District 9=

Semifinal=

MFL-Mar-Mac 61, North Fayette Valley 56

Monticello 54, Waukon 53

Class 2A District 10=

Semifinal=

Beckman, Dyersville 49, West Branch 46, OT

Williamsburg 68, Cascade,Western Dubuque 50

Class 2A District 11=

Semifinal=

Camanche 67, Durant-Bennett 41

Northeast, Goose Lake 62, Wilton 57

Class 2A District 12=

Semifinal=

Mid-Prairie, Wellman 57, Mediapolis 31

West Burlington 62, Eldon Cardinal 57

Class 2A District 13=

Semifinal=

Eddyville-Blakesburg-Fremont 65, Albia 47

Pella Christian 59, Central Decatur, Leon 35

Class 2A District 14=

Semifinal=

Des Moines Christian 70, West Marshall, State Center 43

PCM, Monroe 64, Pleasantville 51

Class 2A District 15=

Semifinal=

Panorama, Panora 59, AC/GC 47

Van Meter 77, Interstate 35,Truro 18

Class 2A District 16=

Semifinal=

Red Oak 60, Underwood 49

Treynor 54, Clarinda 53

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/