Friday’s Scores

December 31, 2016 GMT

PREP BASKETBALL

BOYS BASKETBALL

Rochester 61, Corliss 43

Andrean, Ind. 65, Chicago Mt. Carmel 63

Belleville East 74, Collinsville 40

Bogan 69, Larkin 54

Bradley-Bourbonnais 48, Bremen 44

Chicago (Crane Medical Prep) 58, Chicago (STEM Academy) High School 49

Chicago (Marine Military Academy) 48, Chicago ACE Tech Charter 41

Christian Liberty Academy 58, Morgan Park 54

Conant 49, St. Patrick 35

Decatur MacArthur 51, Lincoln 41

Eisenhower 52, Quincy 49

Eisenhower 52, Quincy 49

Geneva 69, South Elgin 55

Geneva 54, Rolling Meadows 48

Julian 61, Chicago (Noble Street Charter/Baker) High School 36

Julian 60, Chicago (Hansberry College Prep) High School 36

Julian 47, Hirsch 33

Marist 50, Champaign Central 49

Marist 63, Kenwood 58

ADVERTISEMENT

Mater Academy, Fla. 69, St. Rita 68

Medina, Ohio 109, Chicago (Christ the King) 69

Milwaukee South, Wis. 40, Chicago (Solorio Academy) 22

Momence 68, Clifton Central 36

North Lawndale 50, Mahomet-Seymour 45

Serena 51, Indian Creek 49

Waukegan 67, Libertyville 64

Centralia Tournament

Belleville West 49, Centralia 39

Cahokia 51, Mount Vernon 19

Hyde Park 63, Arlington, Tenn. 55

Jacksonville 62, Addison Trail 49

Marist 50, Champaign Central 49

O’Fallon 39, Alton 30

Salem 70, Confluence Academy, Mo. 47

Thornton Fractional North 51, Germantown, Tenn. 37

Consolation Championship

Hyde Park 57, Jacksonville 46

Fifth Place

O’Fallon 59, Thornton Fractional North 57

Chuck Dayton Tournament

DeKalb 50, Schurz 37

Geneva 54, South Elgin 40

Grayslake Central 49, Eisenhower 30

Hampshire 70, Mundelein 63

Lemont 63, Winnebago 44

Machesney Park Harlem 53, Huntley 38

Ridgewood 77, Marmion 42

West Chicago 73, Belvidere North 55

Collinsville Tournament

Belleville (Althoff Catholic) 75, Edwardsville 83

Dongola Tournament

Joppa 57, Elverado 44

Erie Tournament

Aledo (Mercer County) 50, Stockton 34

Erie 57, Bureau Valley 42

Lena-Winslow 47, Knoxville 30

Morrison 47, Peoria Heights 45

Riverdale 68, Stark County 40

Championship

Orion 60, Wethersfield 58

Hinsdale Central Tournament

Auburn 68, Lincoln Park 57

Bolingbrook 67, Homewood-Flossmoor 62

Crete-Monee 74, Glenbrook North 67

Maine South 44, St. Viator 38

Marian Catholic (Chicago Heights) 57, DePaul College Prep 41

Richards 57, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 56

Stevenson 56, St. Charles East 41

Westinghouse 39, Hinsdale Central 37

Kankakee Holiday Tournament 1A/2A (Blue)

Seventh Place

ADVERTISEMENT

Momence 68, Clifton Central 36

Fifth Place

Manteno 65, Grant Park 36

Third Place

Peotone 60, Herscher 57

Championship

St. Anne 81, Illiana Christian 69

Kankakee Holiday Tournament 3A/4A (Maroon)

Seventh Place

Kankakee 60, Thornridge 49

Fifth Place

Bradley-Bourbonnais 48, Bremen 44

Third Place

Chicago Vocational 61, Shepard 31

Championship

Andrew 53, Lake View 40

Luther North Tournament

Chicago (Jones) 61, Payton 51

Chicago (Lane) 66, Douglass 65

Kennedy 68, Guerin 36

Maine East 47, Lindblom 42

Oak Forest 54, Reavis 47

Taft 56, Luther North 49

Macomb Tournament

Abingdon 60, Lewistown 28

Camp Point Central 52, Macomb 38

Canton 51, Hamilton (West Hancock) 32

Illini Bluffs 68, Rockridge 66

Illini West (Carthage) 50, Monmouth-Roseville 36

Pittsfield 54, Farmington 35

Fifth Place

Illini Bluffs 80, Illini West (Carthage) 48

Mater Dei Tournament

Ninth Place

Highland 50, Metro-East Lutheran 42

Seventh Place

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 61, Mascoutah 39

Fifth Place

Carlyle 49, Briarcrest, Tenn. 44

Third Place

Okawville 73, Breese Mater Dei 50

Championship

Breese Central 51, Nashville 42

Newman Christmas Classic

Ridgewood 64, Oregon 39

Rock Island Alleman 52, Sterling Newman 50

Oswego Invitational Tournament

Queen of Peace 45, Sycamore 37

Plano Tournament

Bensenville (Fenton) 60, Aurora Math-Science 29

Forreston 58, Coal City 57

Lisle 50, Dixon 37

Mendota 79, Streator 66

Northridge Prep 42, Kaneland 40, OT

Peoria Notre Dame 44, Morris 31

Princeton 61, Plano 51

Sandwich 43, Yorkville 30

St. Bede 60, Chicago (Hope) 40

Yorkville Christian 57, Hinckley-Big Rock 52

Third Place

Burlington Central 61, LaSalle-Peru 58

Championship

Ottawa 48, Newark 37

Pontiac Tournament

Curie 61, Bloomington 60

Joliet West 69, Oak Park River Forest 57

Joliet West 55, Curie 49

Lisle (Benet Academy) 48, Danville 42

Lockport 56, Aurora (West Aurora) 52

Simeon 59, Chicago Heights (Bloom Twp.) 38

Consolation Final

St. Charles North 51, Lockport 49

Semifinal

Chicago Heights (Bloom Twp.) 71, Danville 62, OT

Proviso West Tournament

Chicago Uplift 69, Fenwick 65

Providence-St. Mel 63, Morton 58

Proviso East 64, Downers North 50

Proviso West 68, Von Steuben 66

Whitney Young 80, Morgan Park 71

State Farm Classic (SSB)

Bloomington Central Catholic 69, Stanford Olympia 56

Quincy Notre Dame 81, St. Joseph-Ogden 73

State Farms Tournament (LSB)

North Lawndale 50, Mahomet-Seymour 45

Wheaton Warrenville South 50, Joliet Central 42

Taylorville Tournament

Galesburg 61, Taylorville 42

Mt. Zion 55, Galesburg 40

Rantoul 64, Dunlap 50

Sterling 69, Taylorville 50

Wheeling Tournament

Buffalo Grove 64, Dundee-Crown 41

Clemente 70, Vernon Hills 41

Fremd 54, Niles Notre Dame 53

Glenbrook South 85, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 56

Maine West 54, Naperville Central 51

Niles North 64, Wheeling 52

Prospect 46, Deerfield 43

Waukegan 67, Libertyville 64

York Invitational

Conant 49, St. Patrick 35

Rolling Meadows 49, Batavia 35

Wheaton North 69, Downers South

GIRLS BASKETBALL

Bolingbrook 59, Barron Collier, Fla. 46

Chicago Ag Science 44, Richards 26

Downers South 52, Aurora Central Catholic 33

Fenger 34, Chicago (Back of the Yards) 31

Fremd 62, Proviso East 26

Hersey 64, Evanston Township 58

Huntley 36, Lake Zurich 31

Machesney Park Harlem 38, Oswego 29

Marian Catholic (Chicago Heights) 42, Batavia 25

Mattoon 45, Galesburg 40

Metea Valley 55, Lemont 52

Morton 42, Normal University 39, 2OT

Oak Park River Forest 56, Westchester St. Joseph 46

Ocean City, N.J. 51, Mother McAuley 45

Plainfield Central 34, West Chicago 28

Queen of Peace 45, Sycamore 38

1st Lady Warrior Shootout

Fulton Co., Ky. 65, Joppa 22

Benton Tournament

Graves Co., Ky. 56, Carterville 50

Hamilton 37, Christopher 31

Marion 62, Mounds Meridian 52

Mount Vernon 42, Benton 36

Chicago Northiside Tournament

Bensenville (Fenton) 49, Chicago (Perspectives MSA) 42

Erie Tournament

Bureau Valley 41, Fulton 37

Knoxville 51, Erie 48

Monmouth-Roseville 52, Rockridge 18

Morrison 50, Galva 41

Stockton 54, Orion 34

Championship

Wethersfield 47, Aledo (Mercer County) 46

Lagrange Nazareth Tournament

Chicago Marshall 74, Plainfield East 49

Lincoln Way West 72, Niles West 61

Nazareth 48, Lincoln Park 34

Lisle Tournament

Antioch 69, St. Francis 63

Chicago Christian 33, Addison Trail 28

Hinckley-Big Rock 71, Westmont 39

Reed-Custer 42, Lisle 35

St. Edward 71, Illiana Christian 67

Walther Christian Academy 36, Rosary 32

Wheaton Academy 53, Coal City 51

Oswego East Tournament

Edwardsville 49, Oswego East 47

Joliet Central 55, Aurora (East) 47

Thornwood 54, Rockford Jefferson 35

Quincy Tournament

Blue Springs, Mo. 49, Benton 35

Eureka 62, Helias Catholic, Mo. 58, OT

Quincy 44, Alton 20

Riverside-Brookfield Invitational

Beecher 61, Niles North 39

Glenbard East 52, Chicago (Hope) 26Glenbard West 59, Argo 47

Riverside-Brookfield 47, South Elgin 45

State Farm Classic (LSG)

Rochester 47, Normal University 40

Rock Island 60, Morton 40

State Farm Classic (SSG)

Augusta Southeastern 48, Rockford Lutheran 46

Bloomington Central Catholic 57, Rock Falls 51