ADVERTISEMENT

Thursday’s Scores

March 11, 2022 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Class AAAA=

Section 7=

Quarterfinal=

Andover 79, Cambridge-Isanti 64

Coon Rapids 87, Anoka 79

Duluth East 60, Blaine 58

Forest Lake 56, Centennial 50

Class AA=

Section 2=

Quarterfinal=

Belle Plaine 60, LeSueur-Henderson 45

Glencoe-Silver Lake 59, Norwood-Young America 45

Lake Crystal-Wellcome Memorial 58, St. Clair 42

Maple River 56, Waseca 39

Section 3=

Quarterfinal=

Morris Area/Chokio-Alberta 67, Litchfield 42

Pipestone 78, Jackson County Central 50

Redwood Valley 60, Fairmont 56

West Central 54, New London-Spicer 44

Section 4=

First Round=

Math and Science Academy 55, Nova Classical Academy 39

St. Croix Lutheran 74, Minneapolis Roosevelt 51

St. Paul Academy 94, Washington Tech 77

Twin Cities Academy 79, LILA 45

ADVERTISEMENT

Section 5=

First Round=

Blake 69, Dassel-Cokato 55

Holy Family Catholic 75, Minneapolis Edison 54

Maranatha Christian 63, Howard Lake-Waverly-Winsted 42

Minneapolis North 143, Urban League 4

Providence Academy 70, Brooklyn Center 45

Rockford 88, Cristo Rey Jesuit 59

Southwest Christian (Chaska) 83, Breck 59

Watertown-Mayer 77, Hiawatha Collegiate 58

Section 6=

First Round=

Albany 72, Foley 30

Annandale 70, Maple Lake 21

Melrose 52, Spectrum 50

Milaca 71, Rush City 64

Mora 59, Holdingford 23

Osakis 73, Royalton 36

Sauk Centre 55, Kimball 42

St. Cloud Cathedral 71, Pine City 66, OT

Section 7=

First Round=

Crosby-Ironton 76, Pillager 54

Esko 87, International Falls 38

Greenway 72, Proctor 52

Moose Lake/Willow River 109, Mesabi East 55

Pequot Lakes 63, Staples-Motley 46

Pierz 54, Eveleth-Gilbert 37

Two Harbors 66, Hinckley-Finlayson 45

Virginia 61, Aitkin 56

Section 8=

First Round=

Dilworth-Glyndon-Felton 80, Roseau 58

Fergus Falls 64, East Grand Forks 51

Hawley 72, Wadena-Deer Creek 56

Park Rapids 71, Barnesville 55

Pelican Rapids 70, Frazee 40

Perham 68, Crookston 37

Thief River Falls 81, Red Lake 41

Warroad 71, Menahga 39

Class A=

Section 2=

Quarterfinal=

BOLD 56, Buffalo Lake-Hector-Stewart 53

Madelia 73, Mankato Loyola 57

Mountain Lake Area-Comfrey 46, Martin County West 37

Sleepy Eye St. Mary’s 69, New Ulm Cathedral 55

Section 3=

Quarterfinal=

Central Minnesota Christian 61, Lac qui Parle Valley 57

Dawson-Boyd 62, Lakeview 49

Russell-Tyler-Ruthton 65, Tracy-Milroy-Balaton 58

Westbrook-Walnut Grove 64, Southwest Minnesota Christian 56

Section 4=

Second Round=

Eagle Ridge Academy Charter 61, Christ’s Household of Faith 51

Hope Academy 77, Heritage Christian Academy 56

ADVERTISEMENT

Metro Schools College Prep 92, Avail Academy 72

Trinity 62, PACT Charter 38

Section 5=

Second Round=

Barnum 61, St. John’s Prep 36

Braham 65, Kaleidoscope Charter 64

Browerville/Eagle Valley 56, Long Prairie-Grey Eagle 39

Cromwell 52, McGregor 43

Nevis 82, Bertha-Hewitt 49

Ogilvie 80, East Central 63

Swanville 75, Pine River-Backus 61

Verndale 58, Upsala 56

Section 6=

Second Round=

Ashby 49, Parkers Prairie 41

Battle Lake 60, Breckenridge 55

Belgrade-Brooten-Elrosa 67, Benson 41

Hancock 72, Brandon-Evansville 55

Henning 65, NCEUH 51

Hillcrest Lutheran 66, Lake Park-Audubon 42

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49, Wheaton/Herman-Norcross 47

New York Mills 77, Park Christian 36

Section 7=

Second Round=

Cherry 92, Carlton 54

Chisholm 88, Wrenshall 57

Deer River 84, Hill City 52

Duluth Marshall 65, Fond du Lac Ojibwe 46

Mountain Iron-Buhl 84, Lakeview Christian Academy 38

North Woods 85, Cook County 28

Northland 87, Ely 33

South Ridge 58, Nashwauk-Keewatin 45

Section 8=

Second Round=

Cass Lake-Bena 84, Clearbrook-Gonvick 53

Fertile-Beltrami 87, Win-E-Mac 65

Fosston 50, Blackduck 38

Goodridge/Grygla-Gatzke 62, Badger-Greenbush-Middle River 52

Mahnomen/Waubun 83, Ada-Borup/Norman County West 70

Northern Freeze 76, Red Lake County 50

Sacred Heart 57, Kittson County Central 37

Warren-Alvarado-Oslo 80, Stephen-Argyle 36

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/