Saturday’s Scores

February 20, 2022 GMT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Billings Skyview 50, Billings West 48

Bozeman 52, Great Falls 34

Great Falls Russell 42, Gallatin 40

Hardin 83, Lewistown (Fergus) 45

Helena Capital 44, Helena 34

Miles City 70, Lockwood 44

Southwest A=

Loser-Out=

Butte Central 54, Frenchtown 32

Stevensville 45, Corvallis 29

Third Place=

Butte Central 39, Stevensville 25

District 1B=

Championship=

Fairfield 53, Cut Bank 29

Loser-Out=

Conrad 58, Rocky Boy 52

Shelby 61, Choteau 35

Third Place=

Conrad 42, Shelby 39

District 2B=

Championship=

Malta 51, Wolf Point 43

Third Place=

Glasgow 67, Harlem 43

District 3B=

Championship=

Colstrip 52, Lodge Grass 44

Third Place=

Baker 56, Forsyth 45

District 4B=

Championship=

Columbus 40, Red Lodge 27

ADVERTISEMENT

Third Place=

Huntley Project 46, Shepherd 32

District 5B=

Championship=

Big Timber 53, Jefferson (Boulder) 42

Loser-Out=

Manhattan 54, Whitehall 34

Three Forks 46, Townsend 32

Third Place=

Manhattan 34, Three Forks 31

District 6B=

Championship=

Missoula Loyola 53, Florence 34

Third Place=

Anaconda 72, Deer Lodge 37

District 7B=

Championship=

Bigfork 46, Eureka 34

Loser-Out=

St. Ignatius 56, Troy 17

Thompson Falls 69, Plains 29

Third Place=

St. Ignatius 62, Thompson Falls 35

District 2C=

Championship=

Plentywood 58, Mon-Dak, N.D. 41

District 3C=

Championship=

Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 59, Scobey 22

Third Place=

Nashua 55, Dodson 33

District 4C=

Championship=

Melstone 54, Jordan 22

Loser-Out=

Carter County 57, Broadus 48

Wibaux 47, Custer-Hysham 21

Third Place=

Carter County 52, Wibaux 25

District 6C=

Loser-Out=

Harlowton 43, Bridger 31

Park City 60, Roberts 54

Third Place=

Park City 50, Harlowton 30

District 8C=

Loser-Out=

Geraldine/Highwood 53, Centerville 43

Great Falls Central 51, Winnett-Grass Range 41

Third Place=

Great Falls Central 36, Geraldine/Highwood 25

District 9C=

Championship=

Box Elder 56, Chinook 51

Loser-Out=

Fort Benton 44, Chester-Joplin-Inverness 35

Hays-Lodgepole 53, North Star 40

Third Place=

Fort Benton 45, Hays-Lodgepole 40

District 10C=

Championship=

Augusta 43, Simms 33

Third Place=

Cascade 53, Power 47

District 12C=

Championship=

Manhattan Christian 56, Twin Bridges 39

Loser-Out=

Shields Valley 46, Gardiner 27

West Yellowstone 42, Ennis 35

Third Place=

Shields Valley 55, West Yellowstone 38

District 13C=

Championship=

Seeley-Swan 67, Phillipsburg 39

Loser-Out=

ADVERTISEMENT

Drummond 41, Valley Christian 28

Victor 26, Darby 23

Third Place=

Drummond 54, Victor 28

District 14C=

Loser-Out=

Hot Springs 49, Two Eagle River 27

St. Regis 53, Noxon 33

Third Place=

Hot Springs 56, St. Regis 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/